Op. Dr. Halil İbrahim Tekin
Anne adayının en duygulu anı bebeklerinin kalp atışlarını duydukları andır
DrHITDr. Halil Ibrahim Tekin

Miyomlar ve tüp bebeğe etkileri hakkında herşey

Miyom nedir?
Miyometriyum rahmin büyük bir kısmını oluşturan ve tamamen gebelik faaliyetiyle ilgili olan bir kas yapıdır. Bu kas yapı istemsiz olarak kasılır. Bu yapının aşırı büyümesi ki bu iyi huylu tümör olarak adlandırılır. Miyomları oluşturan şey bu kas veya adale yapısındaki yumru karakterinde büyümelerdir.

Hangi miyomlar tüp bebek tedavisi öncesi alınmalı?
Bu soruya cevap vermek tamamen doktorunuzun tecrübe ve bilgisi ile alakalıdır. Hiç bir miyom bir başkasınınkine benzemediği gibi yerleşimi de farklıdır. Rahim içerisine doğru büyüyen miyomlar alınmalıdır. Bu miyomlar büyüklüklerine göre bir veya bir kaç seansta Histereskopi yani rahim içine kamera sokarak alınır. Çok ciddi ameliyatlar olup fazla yakma olduğunda Endometriyum zarar görür. Yakma işlemi elektrik ile çalışan koter cihazı veya lazerle yapılır. Rahim duvarında bulunan ve rahim iç boşluğuna doğru büyüyen miyomların sadece rahim içine çıkıntı olan kısmını alıyoruz.

16 haftanın üstündeki gebelik haftalarında düşük yapmaya sebep olabilecek her türlü miyomları,
Saplı veya seröz dediğimiz batın içine doğru büyüyen 8 cm. den büyük boyuttaki miyomları,
Çok kısa sürede büyüyen miyomları (kanser şüphesini araştırmak için)
alıyoruz.

Hangi miyomlar tüp bebek tedavisi için risk oluşturmazlar?
Rahim duvarında bulunan, rahim içi boşluğa doğru büyümeyen miyomlarla, saplı ve seröz denilen karın içine doğru büyüyen miyomların sayısı ne kadar olursa olsun almıyoruz. Patates çuvalı görüntüsünde olan ve tıbbi olarak Uterus Miyomatozis adı verilen miyomları da almıyoruz.
20 yıllık tecrübemizde binlerce hastanın inanılmaz boyutlarda miyomlarla hiç sorunsuz doğurduklarına şahit olduk.
Yukarıdaki bilgiler ışığında söyleyebiliriz ki çok nadir hallerde miyom tüp bebek tedavisini olumsuz etkilemektedir.

Hangi miyomlar düşüğe sebep olur?
Rahim içine doğru büyüyen miyomlar başta olmak üzere çok yoğun olarak rahmi kaplayan miyomlar düşüğe sebep olabilmektedir. Ancak altını çizerek belirtmeliyiz ki 14-15 haftadan önce olan düşükleri miyomlarla ilişkilendirmek çok doğru olmaz. Düşüğe sebep olmayan miyomlarla ilgili teori rahim içinde bebeğin büyümesine engel olacağıdır ki bu rahim içine doğru büyüyen miyomlar için doğrudur. Ancak rahim duvarındakiler bir şekilde bebeğin büyümesiyle yer değiştirirler.

Hangi haftalardaki düşüklerin nedeni miyom olabilir?
Genellikle 15-16 haftalardan sonra ortaya çıkan düşükler eğer varsa miyomlara bağlanabilir. Tekrarlayan ve 12-13 haftadan küçük gebelik kayıplarını miyomlara bağlamak yanlıştır.

Miyomlar nasıl ameliyat edilir?
Miyomlar duruma göre, açık, kapalı yani Laparaskopi veya Histereskopi ile ameliyat edilirler. Doktorunuz buna karar verecektir. Bu ameliyatlar bazen çok ciddi sorunlar yaratabilir. Özellikle rahim içine girip yapışıklık ve darlık oluşturulması kısırlık sorununuzu ağırlaştırabilir. Bu istenmeyen durumlar en iyi HSG yani rahim filmiyle anlaşılır.

Miyom ameliyatından sonra ne zaman tüp bebek tedavisine başlanabilir?
Ameliyatın tipine ve büyüklüğüne göre değişir. Ameliyatı yapan doktor yönlendirmelidir.
1-6 ay arası bekleme süresi olabilir. Bekleme, oluşacak gebelik esnasında basınç altında kesilen yaranın açılması riskini azaltmak içindir.

Miyomlar kansere döner mi?
Miyomların kansere dönmediği kabul edilmektedir.

Hangi miyomlar ameliyat edilir?
Fazla kanama yapmadığı sürece ve gebeliğe engel olmadığı sürece miyomlar ameliyat edilmez. Hızlı büyüyen miyomlar tanı amaçlı ameliyat edilirler.


Miyomlar ne tür şikayete yol açarlar? Miyom olduğunu nasıl anlarım?
Miyomların % 95 i herhangi bir şikayete yol açmaz. Miyomlar genel olarak adet günlerinin uzaması şeklinde başlangıç şikayetlerine yol açarlar. Daha ilerlediğinde adet ile kaybedilen miktar artar. Çünkü bazı miyomlar rahim içindeki kasların kasılmasını engellerler. Ayrıca rahim içindeki kanama yüzeyini arttırırlar. Son dönemde ise aşırı büyüyen ve içinde erime başlayan miyomlar ağrı da yaparlar. Nadir olarak ağrıyla karşımıza çıkarlar.

Miyom tedavisi ameliyatsız olur mu?
Trombo-embolizasyon denilen yöntem ile miyomları besleyen damarların içerisinde tıkanıklık yaratılır.%80 civarında miyomları küçültmektedir. Ülkemizde çok yaygın değildir.%27 oranında hasta maalesef 5 yıl içerisinde tekrar cerrahi müdahale gerektirmektedir. Tekniğin gelişmesiyle bu oranlar düşecektir.

Miyomların büyümesi önlenebilir mi?
Miyomlar Östrojen hormonuna duyarlıdırlar. Suni menopoza sokan ilaçlar, Progesteron hormonu içeren ilaçlar ve RIA yani rahim içi İlaçlı spiraller ile kısmen de olsa büyümeleri kontrol altına alınabilir. Bu ilaçların sürekli kullanılması sorunlara yol açabilir. Histereskopi ile yakılarak uygun olan miyomların kanama yapmasına engel olabiliriz. Rahim içi tamamen yakılabilir. "Ablation" Bu durumda kanama olmaz.

Sarkom nedir?
Sarkom genellikle rahimden çıkan ve hızlı büyüyen kötü huylu bir kas tümörüdür. Miyom görüntüsünde olup çok hızlı büyürler.

Özel Hat

Bu işaret Dr. Halil İbrahim Tekin ile aranızda özel hat anlamına geliyor. Herhangi bir konuda yazmakta tereddüt etmeyiniz. En kısa sürede yanıt alacaksınız.

Son Haberler

Yeni yerimizde yepyeni donanımlar

Gebelik oranları ve PGD için geliştirilmiş en yeni cihaz Piezo-7mm4G ile daha hassas ve başarılı sonuçlar alabiliyoruz.
Cihaz KKTC ve TC'de ilk.

Dünyanın en ağır üçüzlerinden

Dünyanın en ağır üçüzlerinden Aslı, Masal ve Yiğit bebekler. Toplam 8620 gram doğdular. Ebeveynleri Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tarafından gördükleri tedavi sonrasında hiçbir komplikasyon yaşamadan doğum gerçekleştirdiler.
Üçüzlere sağlıklı bir ömür diliyoruz.